top of page
Blog: Blog2
Szukaj

JAK I CO PRAĆ RĘCZNIE?

  • Zdjęcie autora: Qumai
    Qumai
  • 18 paź 2019
  • 3 minut(y) czytania
PRAKTYCZNY PRZEWODNIK NA PRZEDŁUŻANIE ŻYCIA NASZYCH ULUBIONYCH UBRAŃ.

Pranie ręczne, myślisz.... Jezu na co mi taki przewodnik?


Otóż może i nie jest potrzebny, ale z pewnością nie zaszkodzi do usystematyzowania wiedzy i może posłuży do zdobycia kilku nowych przydatnych sztuczek.

Pranie ręczne jest najprostszą metodą czyszczenia delikatnych tkanin. Materiały takie jak jedwab, atłas, moher, wełna lub te wykończone haftem należy prać ręcznie. To samo dotyczy sukienek oraz swetrów. W praniu ręcznym materiał nie skurczy się ani nie ulegnie innemu rodzajowi zniekształcenia.

To zaczynamy.


10 KROKÓW IDEALNEGO PRANIA RĘCZNEGO:


1. Do prania ręcznego potrzebujemy: rękawice, by nie narażać skóry rąk na bezpośrednie działania detergentu, zlewu, miski lub wanny, odpowiedniego płynu do prania ręcznego, dużo wody oraz ręcznik, na którym można będzie ułożyć materiał do wysuszenia.


2. Zanim zaczniemy, warto dokładnie przeczytać instrukcje zamieszczone na metkach odzieży. Większość tkanin delikatnych należy prać ręcznie w zimnej wodzie. Jednak są i takie, z których ciepła woda skuteczniej usunie z nich zabrudzenia. Ubrań z informacją o praniu chemicznym nie wolno prać ręcznie, ponieważ można w ten sposób uszkodzić włókna materiałów. Pamiętamy również, by nie prać ubrań o ciemnych i jasnych kolorach razem, by uniknąć efektu farbowania. Zatem w kroku drugim dzielimy ubrania według kolorów i jeśli zamierzamy prać wszystkie w tej samej wodzie, to zaczynamy od prania najjaśniejszych rzeczy i kolejno przechodzimy do coraz ciemniejszych. To także pomoże uniknąć spowodowania odbarwień tkanin.


3. Lejemy wodę o temperaturze odpowiadającej zaleceniom zamieszczonym na metce ubrań. Jeśli chcemy wyprać kilka rzeczy w tej samej wodzie, to zaczynamy od tych wymagających prania w najwyższej temperaturze. Kiedy temperatura wody zacznie spadać, stopniowo dodajemy rzeczy, które powinny być prane w niższych temperaturach.


4. Dodajemy do wody płyn do prania ręcznego i dokładnie go mieszamy go w wodzie.


5. Według wyżej wymienionej kolejności wrzucamy rzeczy do prania, jeśli mamy do czynienia z materiałem, który jest bardzo zaplamiony, to pozostawmy go w wodzie na co najmniej pół godziny, by nasiąknął płynem. Co łatwiej pozwoli nam go uprać.


6. Jeśli jednak zabrudzenia są trudne do usunięcia, staraj się delikatnie ugniatać materiał w wodzie z płynem. Ku pokrzepieniu serca dodam, że pranie ręczne może mieć również właściwości terapeutyczne – ugniatanie może pomóc wyładować stres i frustrację, a aktywność fizyczna dostarczyć endorfin :) Nie przesadzajmy jednak z tymi wyładowaniami by nie podrzeć jakieś ulubionej koronki lub haftu :).


7. Jeśli ktoś lubi środki do zmiękczania tkanin, to wlewamy je do osobnej miski i pozostawiamy w nim ubrania do namoczenia na około 20 min.


8. Kończymy zasadniczą fazę prania wylewając brudną wodę, a wraz z nią i nasze niepotrzebne stresy ;)


9. Następnie bierzemy się za płukanie. Niektórzy wolą płukać dwukrotnie, inni raz, najważniejsze by pozbyć się wszelkich śladów płynu do prania. Najlepsze efekty płukania są wtedy, jeśli ubrania o różnych grupach kolorów płucze się w różnych miskach, np. białe rzeczy w jednej misce, a czerwone w drugiej lub po gdy prostu będzie się zmieniać wodę przy płukaniu ubrań o innym kolorze. Do tego z reguły potrzebna jest zimna lub letnia woda w zależności od zaleceń na metkach.


10. I ostatni, ale bardzo ważny etap czyli suszenie, najlepiej rozłożyć je na płaskiej powierzchni na przykład na ręczniku, tak, by uniknąć zniekształceń tkanin.



Pranie ręczne - symbol na metce.



Pranie – misa z wodą Przysłonięta dłonią, doradza pranie ręczne w temperaturze ok. 30 - 40st C. Nie trzyj i nie wyrzynaj ubrania – delikatnie wypłukuj je w wodzie z detergentem.

Przekreślona, oznacza, że dany element garderoby w ogóle nie nadaje się do prania, ponieważ źle znosi kontakt z wodą.

Belki pod tym znaczkiem sugerują użycie specjalnych programów do prania delikatnych tkanin, takich jak wiskoza, jedwab czy wełna.

Cyfry wewnątrz misy to informacja o dopuszczalnej temperaturze prania. Niższe wartości proponowane są do kolorowych tkanin, a wyższe do tekstyliów białych i z nadrukami.



Po zastosowaniu tej strategii można spokojnie zakładać swoje ulubione rzeczy bez obawy, że zostały zniszczone, skurczyły się lub rozciągnęły podczas prania i mamy pewność, że delikatne, nieinwazyjne pranie, pomoże im na dłużej zachować kolor i fason.




Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, proszę udostępnij go dalej :)!

Dziękuję!

Pozdrawiam :)

~ Qumai





 
 
 

Comentarios


©2019 by Q - Qumai - inspiracje modowe i markowa garderoba.. Proudly created with Wix.com

bottom of page