top of page
Blog: Blog2
Szukaj

JAK DBAĆ O ULUBIONE SWETRY?

  • Zdjęcie autora: Qumai
    Qumai
  • 1 gru 2019
  • 3 minut(y) czytania

KRÓTKI PORADNIK JAK PRZEDŁUŻYĆ ŻYCIE ZIMOWEJ GARDEROBIE.



Oczywiście, że nasz ulubiony sweter może zachować kształt i swoją cudowną miękkość przez długi czas. Wystarczy tylko odpowiednio o niego zadbać.


Podstawowym warunkiem jest to, by dzianina, z jakiej są zrobione długo zachowała swoją miękkość i sprężystość. Aby tak było, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Ponieważ swetry wykonane z wełny lub innych delikatnych materiałów wymagają szczególnej pielęgnacji. Niewłaściwe obchodzenie się z nimi może sprawić, że już po jednym sezonie twoje ukochane ciepłe ubranie będzie nadawać się już tylko do wyrzucenia. Ale tak być nie musi.


1. PO PIERWSZE - PRAWIDŁOWE PRANIE.

Zanim po raz pierwszy weźmiemy się za pierwsze pranie naszego cudownego sweterka, trzeba sprawdzić na metce, z jakiego materiału jest wykonany i jakie są zalecenia producenta odnośnie prania i do nich się dostosować.


Poza tym warto zwracać uwagę na to, by:


- Nie prać swetra razem z rzeczami innego typu.

- Zwrócić uwagę na guziki lub suwaki, które mogą zaplątać się we włókna, powodując zaciągnięcie lub nawet dziurę.

- Delikatne materiały najlepiej prać ręcznie. Oczywiście, pranie w pralce jest możliwe tylko wtedy, gdy posiada ona specjalny program do prania delikatnych tkanin, w tym wełen, akrylu.

- Temperatura prania była optymalna, zgodna z zaleceniami producenta! Szok termiczny jest najczęstsza przyczyną skurczenia lub sfilcowania odzieży. Dlatego, jeśli pierzemy w pralce, ustawiamy na najniższą możliwą temperaturę (zwykle jest to 30 st.), jeśli zaś pierzemy ręcznie ręcznie, używajmy chłodnej wody. W takiej samej temperaturze płuczemy. - Pamiętajmy również, by najpierw rozprowadzić w wodzie płyn do prania, a dopiero potem zanurzyć dzianiny.

- Nie wskazane jest również puszczanie strumienia wody na wełnę bo to może zniszczyć włókna.

- Dzianinę wkładaną do pralki można umieścić dla zabezpieczenia w powłoczce na jasiek, a jeśli pierzemy ręcznie delikatnie ugniatamy, nigdy zaś nie trzemy.

- Przed rozpoczęciem prania najlepiej wywinąć sweter na lewą stronę.

- Nie stosować silnych detergentów (np. odplamiaczy). Najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po płyn do prania delikatnych tkanin. To lepsze, niż zastosowanie proszku, bo płynny detergent lepiej wypłukuje się z włókien. Możesz również użyć najtańszego szamponu dla niemowląt lub mikstury z rozpuszczonych płatków mydlanych. Każdy środek piorący trzeba starannie rozprowadzić w wodzie, zanim zanurzysz ciuszek.


2. PO DRUGIE - DOBRE SUSZENIE.


Pamiętajmy, by przede wszystkim nigdy nie wieszać dzianin przy kaloryferze. Lekkie bluzki możesz zawiesić na suszarce, jeśli wiemy, że się nie rozciągną się pod własnym ciężarem. Swetry delikatnie odciśnij i susz na płasko, na zmienianym ręczniku.


3. PO TRZECIE - SPOSOBY NA PIELĘGNACJĘ.


Jeśli w naszej szafie zalega sweter, który drapie i „gryzie” to prostym sposobem na nadanie mu miękkości jest wypłukanie go w wodzie z dodatkiem odżywki do włosów, nawet najtańszej.

Jeśli kolory twoich sweterków utraciły intensywność, warto skorzystać z domowych sposobów. Można moczyć je w wodzie z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej. Natomiast białe, które poszarzały lub zżółkły, można wybielić za pomocą wody utlenionej. Dodajemy łyżkę do wody, następnie po kilkunastu minutach wyjmujemy i suszymy.

4. PO CZWARTE - REWITALIZACJA.


Im dłużej i częściej nosimy nasz ulubiony sweter, tym szybciej pojawiają się na nim nieestetyczne zmechacenia, warto jest wówczas zaopatrzyć się w specjalną golarkę do ubrań. Przy jej używaniu pamiętajmy jednak, by delikatnie, nie dociskając końcówki do swetra, powoli przesuwać ostrza w miejscach, gdzie znajduje się zmechacenie. Dzięki tym wszystkim zabiegom nowe swetry będą służyły dłużej, jednocześnie zachowując nienaganny wygląd.


5. PO PIĄTE - A CO JEŚLI JENAK NASZ SWETEREK SIĘ NIECO SKURCZYŁ?


W takich przypadkach sięgnijmy po sprawdzone, domowe sposoby. Pomaga moczenie ubrania w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel łagodnego szamponu dla dzieci. Po kilkunastu minutach zawijamy sweterek w gruby ręcznik i wyciskamy wodę. Ale to nie wszystko. Następnie należy rozciągnąć sweter na tablicy, np. macie korkowej i delikatnie przypiąć szpilkami. I w takiej formie należy pozostawić go aż do wyschnięcia. Jeśli to zawiedzie, możesz moczyć sweter w wodzie z amoniakiem lub z mydłem.


6. PO SZÓSTE - JAK USUWAĆ PLAMY?


Zasada jest zawsze taka sama - zawsze jaka najszybciej trzeba reagować na plamy. Resztki jedzenia możesz usunąć tępym brzegiem noża kuchennego. Nie wolno mocno pocierać zabrudzenia, gdyż może przedostać się w głąb tkaniny. Sweter należy prać w czystej i letniej wodzie.


7. PO SIÓDME - JAK PRZECHOWYWAĆ NASZE ULUBIONE DZIANINY?


Niektórzy żartują, że szycie lub usuwanie ze swetrów różnych przedmiotów (np. guzików, cekinów) czasem przypomina zabieg chirurgiczny. Należy postępować ostrożnie, nieoceniona jest precyzja i cierpliwość. Raczej nie powinno się umieszczać sweterków na wieszakach, bo mogą je jedynie rozciągnąć. Na półeczce prezentują się o wiele lepiej.

Sweter możemy prasować żelazkiem z ustawioną temperaturą na ok. 30 stopni.



Jak zatem widać, pamiętając o kilku prostych zasadach można długo cieszyć się delikatnością i ulubionym ciepełkiem naszych zimowych ubrań.



Jeśli macie również swoje sprawdzone sposoby to podzielcie się nimi z nami w komentarzach.


Pozdrawiam serdecznie 😊🤗

Qumai


Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, proszę udostępnij go dalej 😊!

Dziękuję!




 
 
 

Comments


©2019 by Q - Qumai - inspiracje modowe i markowa garderoba.. Proudly created with Wix.com

bottom of page